Wydarzenia

SPOTKANIE PRZEDSIĘBIORCÓW Z ROMANEM KLUSKĄ W RADOMIU

13 marca 2018 roku w Radomiu odbyło się zorganizowane przez Towarzystwo Biznesowe Radomskie spotkanie przedsiębiorców z Romanem Kluską – przedsiębiorcą, twórcą i byłym prezesem giełdowej spółki Optimus SA.
Relacje ze spotkania wkrótce pojawi się na naszej stronie, tymczasem zachęcamy do przeczytania niezwykle ciekawej i pouczającej historii Romana Kluski – człowieka, który stał się symbolem walki z niesprawiedliwością i nieuczciwością struktur urzędowych. 

Firmę Optimus założył w 1988 roku praktycznie bez żadnego kapitału. Początkowo komputery były składane w warunkach chałupniczych. Z czasem pod kierownictwem Kluski Optimus stał się nie tylko czołowym producentem komputerów w Polsce, ale także liderem rynku kas fiskalnych oraz współtwórcą największego polskiego portalu internetowego Onet.pl. W 1994 roku Optimus znajdował się w pierwszej dziesiątce największych firm komputerowych w Europie. Firma odniosła duży sukces finansowy i Kluska był zaliczany w latach 90. XX w. do grona najbogatszych Polaków. Z prowadzenia firmy zrezygnował w 2000 r., sprzedając udziały w Optimusie BRE Bankowi. Jako powody podał m.in. korupcję oraz atmosferę zastraszenia, nie pozwalającą na prowadzenie w ówczesnej Polsce uczciwych interesów.

Wkrótce potem (w lipcu 2002 roku) do domu Romana Kluski zapukało CBŚ. Przedsiębiorca został przewieziony do prokuratury w Krakowie gdzie zarzucono mu oszustwa podatkowo-celne. Dzień po zatrzymaniu do Kluski zgłosiło się wojsko i bez w związku ze sprawą, korzystając z przepisu o „użyczeniu” próbowało zająć samochody. Co więcej, gdy przedsiębiorca był w areszcie składano mu „konkretne propozycje” (zapłaty w zamian za zakończenie sprawy). Nic więc dziwnego, że Kluska nabrał wrażenia, iż uwzięła się na niego jakaś zorganizowana grupa.
Finalnie po gehennie którą przeszedł Roman Kluska NSA orzekł, że organy skarbowe działały niezgodnie z prawem, bo przepisu, który miał rzekomo obejść Optimus, po prostu nie było. Zdaniem NSA wykorzystywanie przepisów podatkowych w sposób niezabroniony przez prawo nie może być uznane za jego obejście.

Po odejściu z Optimusa zaangażował się w działalność filantropijną. W 2001 r. założył wydawnictwo i księgarnię wysyłkową Prodoks, wydające i dystrybuujące książki i filmy – zwykle o tematyce religijnej. Ponadto poświęcił się promocji hodowli owiec oraz zdrowej żywności sprzedawanej przez niego pod marką Prawdziwe Jedzenie. Zajmuje się eksperymentalnym wytwarzaniem biopaliw z lnicznika siewnego. Jest również głównym sponsorem budowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
W 2003 został laureatem Nagrody Kisiela w kategorii najlepszy przedsiębiorca. W październiku 2015 Roman Kluska został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W 2016 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 


Grafika: Facebook Towarzystwo Biznesowe Radomskie 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *